TORGU TIGU(lohe)POST
1993 aasta suvel alustas Kuningriigi peapostmeistri Enn Elmet Murumetsa eestveetuna tegevust kuningriigi tigu-postiteenistus, lennuka nimega "Torgu kirjatuvi".
Esialgne postitempel on tänini samal kujul kasutusel. Ainsa erinevusena on alates 2015 aastast templi kuupäeva-numbrite värv musta asemel punane.
25. augustil 1993 lasti kuningas Kirill I 41. sünnipäeva tähistamiseks käibele Torgu Kuningriigi esimene postitarvik - pealetrükitud margiga ümbrik ehk nn tervikasi. Ümbrikku kaunistas kuning-riigi vapp ja Torgu esimesel postmargil ilutses loomulikult kuninga profiil.
Sündmusest liigutatuna kuulutas Kirill I seepeale, et tulevikus võiks Torgu kuningriigis hakata ilmuma maailmas pretsedenditu postmarkide sari, mis koosneks kuningriigi kõigi alamate profiilipiltidega markidest.
Võimalus oma profiil Torgu Kuningriigi postmarkidel jäädvustada kehtib endi-selt. Seni on tagasihoidlikud sörulased seda võimalust väga vähe kasutanud.
Samal postiümbrikul kasutati mh ka 1993. aasta suvel korraldatud Üle-maailmse Sörulaste Kokkutuleku eritemplit, mis kandis Sääre tuletorni ja vikerkaare kujutist. Selle kokkutule-ku käigus, 1993 jaanipäeval, võeti käibele esimene kuningriigi oma raha, Torgu taaler "Kirill". Lähemal vaatlusel võib näha, et kuninga profiil esimesel postmargil pärinebki esimese Torgu mündi reversilt.
Spetsiaalset eritemplit kasutati samal ümbrikul Kirill I kroonimise esimese aastapäeva tähistamisel 18.12.1993 .
Torgu valla taastamise puhul lisandus 1994 kolmaski eriümbrik, kus esiküljel olid kujutatud Sörve poolsaar ja Sääre majakas, ümbriku siseküljel oli Põhja-Euroopa kaart ning tagaküljel Eesti kaart koos Sääre majaka pildiga.
Sellele tervikasjale trükitud postmargil on (lisaks kuninga profiilile) kujutatud "Iide vallalohe" - lendmadu e basilisk. Teda kujutav raudsepis paikneb Torgu vallamajana kasutatud nn "Bulla maja" frontoonil ja ühtlasi on ta (koos Mõntu mõisapargi viinamäeteoga) esivanem kuningriigi vapiloomale Tigulohele.
Sellist ümbrikku on võimalik ka praegu hankida (mv trükk vaid esiküljel, vt siit)
2024 juuni, postmark "Tigulohe labürint Säärel"; 2024 Torgu kuningriik 32"
Nominaal 1,30 € (siseriiklik)
Tellija: TK postiteenistus ( nr 0018423, 1 pgn; nr 0018448, 1 pgn.)
Foto: Kaur Filippov
Postmark välja antud Sõrvemaale, Sääre majaka juurde rituaalse kivilabürindi rajamise puhul, mis valmis Torgu kuningriigi rahva ning Hiiumaa karskete ölutinautlejate seltsi "Odratolgus labürindis" ühistalgutel 25.05.2024
2024 juuni, postkaart "Tigulohe labürint Säärel"; pöördel riigivapp
Foto: Kalmer Saar
Postkaart on välja antud Sõrve, Sääre majaka juurde rituaalse kivilabürindi rajamise puhul, mis valmis Torgu kuningriigi rahva ja Hiiumaa karskete ölutinautlejate seltsi "Odratolgus labürindis" ühistalgutel 25.05.2024
Kuningriigi teemadel ilmunud postiüllitised, mis pole kuningriigi enda tellitud:
2012 (?) postmark "Torgu raha Kirill"
(margil on Torgu taaler, mis emiteeriti Torgu raha vahetuskursi - 1/2 L "Viru Valge" hind - püsimise 15. aastapäeva puhul, 2008. aastal)
Nominaal 0,45 €
Tellija kuningriigile teadmata (nr 0006064; ?pgn)
Postmark Eestis emiteeritud erimünte kajastavast margiseeriast. Margi kroonihind on kaetud kinni ületrükiga, millega on ühtlasi lisatud eurohind 0,45
2015 filateeliahuviliste poolt Torgust kuningriigi margiga teele pandud oma-valmistatud (?) piltpostkaart.
Siia võiks ehk märkusena lisada, et kui tavaliselt oskavad inimesed Muhumaa ning Saaremaa vahel vahet teha, siis Saaremaa ja Sörvemaa eristamisega on asi palju kehvem - nagu ka sellele postkaardile lisatud tekstist näha :)